SEO UYUMLU MAKALE NEDİR? AVANTAJLARI NELER?

Makale herhangi bir konuda bilgi vermek, düşünce ve görüşleri aktarmak için yazılan yazılara verilen genel isimdir. İnternette çok fazla sadece Google’a uzun ve özgün yazılar gösterebilmek için konunun dışarısına çıkan ve işe yaramayan makaleler görebilirsiniz. Eğer gelen ziyaretçilerinizin sitenizin ismine bakmasını istiyorsanız herşeyden önce “işe yarar”, “yararlı” makaleler yazmanız gerekmektedir.

Özgün Makale Nedir ?

İnternette yüzlerce makale var ve siz yazıyı bir yerlerden alıp yeni yazı olarak girerseniz Google bunu rahatlıkla fark edecek ve size “kopya site” muamelesi yapıp (-) puan verecektir. Sadece makale değil, eğer bir özgün yazı yazmak istiyorsanız makalenizin içeriği, eklediğiniz ve kullandığınız görseller, kullandığınız etiketler neredeyse hepsi yazınızın özgünlüğünü etkiler.

Seo’ya Uygun Makale Nasıl Yazılmalıdır ?

  • Öncelikle Seo odaklı bir makale yazıyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken şart yukarıda da anlattığım özgünlüktür. Özgünlük seo uyumlu makaleler de en çok aranan ve en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir.
  • Diğer dikkat etmeniz gereken kurallardan bir tanesi de Türkçe imla kurallarına uymaktır. Eğer uymazsanız hem kullanıcılar açısından hemde arama motorları tarafından olumsuz gözle bakılmaya başlanacaktır.
  • Makale akıcı bir dille yazılmalı ve konudan, başlıktan farklı konulara açılmamalıdır. Unutmayın ki sitenize giriş yapan ziyaretçilerin sitenizden çabuk çıkmaması gezinmesi de yani ortalama ziyaret süresi de Google açısından önemli bir unsurdur ve bunu öncelikle makaleler ile sağlayabilirsiniz.
  • Kullanıcının konu hakkında merak edebileceklerini kısa kısa başlıklar şeklinde değinmelisiniz. Kullanıcı bir konu hakkında sitenizde bütün sorulara cevap verebilmeli veya konu içerisinde siz bu diğer soruların cevaplarına ulaşabilecekleri yerleri göstermeli ve kullanıcıları yönlendirmelisiniz.
  • Başlıklara ve bölümlere ayırın; konunuzda bir çok sorundan bahsedeceksiniz bunları başlıklara ayırın ve bu sayede kullanıcı sadece kendi ihtiyacı olan bölüme yoğunlaşır diğer türlü uzun bir yazıyı asla okumayacaktır.
  • Anahtar kelimelere yer verin; Anahtar kelimelerinizin kullanımını dengelemeniz gerekmektedir. Ne çok fazla ne çok az kullanmalısınız. Ortalama olarak %2-%4 aralığına yakın olmalıdır . Bunu bir çok seo eklentisi sizlere göstermekte ve örneğin %4’ü geçerseniz sizleri uyarmaktadır.
  • Konunuzu süsleyin; Sadece yazı kimsenin dikkatini çekmez, olabildiğince görsel materyaller veya videolarla konunuzu süsleyin kullanıcının merakını çekmeye çalışın. Fotoğrafların olmasıda önemlidir tıpkı yazı gibi fotoğraflarda Google’ın gözünden kaçmamaktadır.

SEO Uyumlu Makale Herkes Yazabilir mi?

SEO Uyumlu makale yazmak istiyorsanız şayet , bu yazacaklarımıza dikkat etmenizi öneririz. Makale yazmadan önce ön bir araştırma çok önemlidir. Kendi işiniz bile olsa rakipleri bir gözden geçirmenizde fayda var. Bununla birlikte makalenin boyutuna dikkat edin en az 300 kelime civarında olması makul olacaktır. Aynı zamanda makale başlığının yani hedef kelimenizin makale içinde en az %1-2 arasında geçmesi önemli bir undur. Anahtar kelimelerinizi makale içinde bold veya italik olarak işaretleyin ki bu anahtar kelimelerin makale içindeki önemini vurgulamış olun. Bununla birlikte yazınızı bitirdikten sonra tekrar kontrol edin. Devrik cümle olup olmadığını kontrol edin. Çünkü yazının son kullanıcı tarafından çok rahat bir şekilde okunabilmesi ve anlaşılması gerekmektedir. Bazen makaleyi yazarken bunlar gözden kaçırılabilir. Eğer mümkünse yazınızı ikinci bir kişinin kontrol etmenizi sağlayın. Bunun yanı sıra makalenizi siteye eklerken makale başlığı ile aynı görsel kullanmaya dikkat edin ve bu görselin boyutunu mümkün mertebe düşük tutmaya çalışın ki sayfa hızlı açılsın. Bunun dışında web sitenize yazıyı eklerken meta tag dediğimiz sitenin arka planda doldurulması gereken seo ayarlarını da yapmayı unutmayın.  Bu şekilde sizlerde seo uyumlu makale yazmış ve yayınlamış olacaksınız. Burada tek düşünmeniz gereken bu zamanın sizin için önemidir. SEO uyumlu makaleye ihtiyacı olanların kendilerine sordukları ilk soru acaba ben bu makaleyi yazabilir miyim oluyor. Seo uyumlu makale herkes yazabilir mi ? sorusunda vereceğimiz cevap tabii ki hayır olacaktır. Öncelikle gerçek anlamda düzgün bir makale yazabilmek için sadece Türkçe okuyup yazmayı bilmek yeterli değildir. Aynı zamanda belli bir ölçüde edebiyat bilgisine ihtiyacınız olduğu gibi yazacağınız konu ile ilgili detaylı bilgiye de ihtiyacınız vardır. Ayrıca bunların hepsini yapabildiğinizi farz etsek bile acaba bunu sizin yazmanız mı gerekir yoksa profesyonel seo uyumlu makale yazan firmalardan destek almanız mı gerekir bunu iyi planlamanız gerekir. Hayatta her şey bir matematiksel karşılığı vardır. Eğer seo uyumlu makale yazabiliyorsanız ve seo uyumlu makale yazacak kadar boş zamanınız var ise seo uyumlu makale yazabilirsiniz. Eğer bu iş sizin normal işlerinizi bir kenara koyup yapacağınız bir iş ise kazanç tarafından bakarsanız makale yazdıracağınız ücreti zaten kendi işinizde haliyle fazlasıyla çıkartacaksınızdır.

Bir yorum bırak

Bulut Creative
Sohbeti Aç
Hemen bize ulaşın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by